HTML

zsanettewellness

Minőségi életmódra váltás, személyi edzés, rekreáció, fitness, wellness, vegán életmód, elsősorban vegán táplálkozási tanácsadás, receptek. További írásaimért látogass el a JÓGÁZDA: www.zsanettejoga.blog.hu STROKE. www.zsanettestroke.blog.hu

Friss topikok

  • Zsanette: @Jerry Garcia: Kedves Jerry, Köszönöm bejegyzésed! Hosszú, sokrétű kérdéseid vannak, amit itt nem... (2011.11.06. 22:01) A SEJTEK ZSÍRTARTALMA CSÖKKENTHETŐ
  • Köxiblog: @Zsanette: Köszönöm szépen a válaszodat. Próbálkozom. Jó egészséget és sok sikert kívánok. Feri (2011.04.13. 17:24) SPORT : JÓGA
  • Zsanette: @Fogyás: Válasz érkezett kommentedre! (2010.09.06. 21:01) ÉLETMÓD: 90 NAPOS DIÉTA

Linkblog

2010.12.01. 22:27 Zsanette

CUKORBETEGSÉG, VÉDJE A SZEMÉT

Cukorbeteg? Védje a szemét!

 

Komoly problémákat, akár a vakságot előzheti meg az, aki cukorbetegként részt vesz rendszeres szemészeti ellenőrzéseken. Az elváltozások ugyanis a beteg számára hosszú ideig tünetmentesek maradhatnak, és gyakran csak visszafordíthatatlan stádiumban kerül a cukorbeteg a szemészhez. A megelőzésre hívja fel a figyelmet dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész szakorvosa.   

 

A korai felismerés megmentheti a látást

 

Az Amerikai Egyesült Államokban a 24-72 éves lakosság körében a cukorbetegség a vakság első számú okozója - a Transitions Optical's Healthy Sight Institute szerint. És bár ezt az anyagcsere-betegséget elsősorban belgyógyász, endokrinológus, esetleg gyermekorvos diagnosztizálja, gyakran a szemészeti vizsgálat mutatja ki, a még tünetet nem okozó diabéteszt. Aki pedig már tud a cukorbetegségéről, mindenképpen el kell mennie a szemészorvoshoz is. Nagyon fontos a betegek megfelelő tájékoztatása, hiszen tisztában kell lenniük a rendszeres szakorvosi vizsgálat jelentőségével és a megfelelő szemvédelemmel. Az elővigyázatossággal megelőzhető számos, a szemet érintő komplikáció.

- Mint a gyógyítás számos területén, a cukorbetegség okozta szemészeti problémák esetében is döntő jelentősége van a korai felismerésnek. A diabéteszes betegeknél ugyanis gyakrabban alakul ki zöldhályog, szürkehályog, illetve a szemmozgató  izmok bénulása. A szövődmények közül azonban a legsúlyosabb a diabéteszes retinopathia, mely a szem fényérzékelő idegszövetének, a retinának a betegsége. A kutatások szerint az 50 év feletti páciensek 23.5 százaléka érintett valamilyen szemészeti elváltozásban is. – érzékelteti a probléma súlyosságát dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész szakorvosa.

Ami csak a szemfenékből látszik

A cukorbetegség szemészeti szövődményei napjainkban a betegek közel egyharmadánál lépnek fel, és minden tízedik cukorbetegnél súlyos látásromláshoz vezetnek. Sajnos a szövődmények sokáig tünetmentesek maradhatnak, éppen ezért van döntő jelentősége a szemészeti szűrővizsgálatoknak.
A szemfenéki elváltozások egyik formája sem jár fájdalommal, vagy külső, látható, érezhető gyulladással. A korai szakaszban a beteg látása teljesen normális lehet, csak szemfenék-vizsgálattal mutatható ki az elváltozás. A fájdalmatlan szemfenék vizsgálat során az orvos pupillatágításban, egy speciális eszköz segítségével a szemfenékre irányítja a fényt, majd az onnan visszatükröződő kép alapján ítéli meg a szemfenék illetve az erek állapotát. A szemfenéki erek állapota tájékoztatást ad a beteg egyéb szerveiben (szív, vese stb.) lévő erek állapotáról, mely fontos információ a pácienst kezelő orvosnak.
A szükséges vizsgálatokat már a cukorbetegség diagnózisát követően ajánlott elvégeztetni. Ilyenkor a szakorvos minden részletre kiterjedő szűrést végez, s az eredmények függvényében határozza meg a kontroll időpontját. A vizsgálatokat általában fél-egyévente, szükség szerint gyakrabban kell ismételni. Különösen fontos a cukorbeteg kismamák nyomon követése, számukra a fogantatás előtt, az első trimeszterben, illetve a szemészeti állapot súlyosságától függően 1-2 hetente ajánlott a vizsgálat elvégzése.  
  
A szemet védeni kell 

Az öröklött tényezőkön túl az érintettek fokozottan ki vannak téve a környezeti veszélyeknek is, különösen az ultraibolya sugárzásnak van nagy szerepe. A sugárzás a jó látásélességet veszélyezteti. Kancsalságot és szemfáradtságot is okozhat. Ahhoz, hogy megelőzhetőek legyenek a későbbi problémák és megőrizhető legyen a látásélesség, a cukorbetegeknek különösen ajánlott az UV-szűrős szemüvegek viselése. Optimális megoldást jelenthet, ha az érintettek úgynevezett adaptív, vagyis fényre sötétedő lencsével ellátott szemüveget készíttetnek, amely csökkenti a sugárzást és kiszűri a káros sugarakat.

 

www.oxygenmedical.hu

 

 

Sportbaráti üdvözlettel!
Zsemlye Zsanette
Sport és gerincjavító jóga oktató, Személyi edzŐ
0630 200 6870
www.zsanettewellness.hu   www.zsanettewellness.blog.hu
zsanettewellness@yahoo.com

 

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://zsanettewellness.blog.hu/api/trackback/id/tr352487248

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása